8. Sympózium Emobility, Lublaň, Slovinsko, středa až pátek 15. - 17. září 2021

Název

8. Sympózium Emobility, Lublaň, Slovinsko, středa až pátek 15. - 17. září 2021

Popis

Ve dnech 15. – 17. 9. 2021 se v Lublani konalo 8. Sympózium Emobility, na němž se ve spolupráci s Velvyslanectvím České republiky v Lublani představilo sedm českých výrobců v oblasti elektromobilového a IT průmyslu za podpory Asociace elektromobilového průmyslu ČR a VŠB – Technické univerzity v Ostravě.
Osmý ročník mezinárodního sympózia zahájil organizátor Primož Lemež ze slovinského Družstva Emobility, který upozornil na údaj WHO o tom, že počet zemřelých na COVID-19 byl v minulém roce srovnatelný s počtem zemřelých na nemoci, způsobené znečištěním životního prostředí. Zatímco pandemie se dle jeho slov časem vyčerpá, znečištění ovzduší a klimatická krize nikoliv, proto je nutné věnovat budoucím výzvám náležitou pozornost. Úvodním pozdravem pak pokračovali např. Slobodan Šešum z Ministerstva zahraničních věcí Slovinské republiky, polský ministr pro klima a životní prostředí Michal Kurtyka, velvyslanec Nizozemského království Johan Verboom či velvyslankyně Norského království Trine Skymoen.

Mezi velmocemi ve světě elektromobility, jako jsou Norsko, Německo či USA, našla své místo na sympóziu vůbec poprvé také Česká republika. Přítomné hosty pozdravil velvyslanec ČR ve Slovinské republice Juraj Chmiel, který ve svém slavnostním projevu zhodnotil tradičně dobrou hospodářskou dobrou spolupráci mezi ČR a Slovinskem, již pandemie COVID-19 výrazně nenarušila. Zároveň však zdůraznil nutnost hledání synergií a nových obchodních příležitostí v inovativních oborech s vysokou přidanou hodnotou, mezi něž patří také elektromobilita.

Sympózium bylo tvořeno bloky odborných přednášek a panelů, ve kterých byly diskutovány aktuální výzvy a ekonomické příležitosti související s elektromobilitou (stávající právní rámec, rozvoj technologií a infrastruktury, zelená transformace, relativně nový obor e-nautika apod.) a také společenských akcí, které mohli přítomní hosté využít k networkingu a získávání nových obchodních kontaktů. Zúčastněné firmy získaly rovněž možnost vystavit své produkty a prezentovat svoji činnost. Na akci zároveň vystoupila řada představitelů významných slovinských, regionálních i mezinárodních firem a institucí, např. Boštjan Bertalanič (MOL), Simon Kregar (Shell Adria), Janez Humar (ELES), Robert Dominko (National Institute of Chemistry), Lars Godbolt (Elbil), Frank Mueller (BEM), Aaron Fishbone (GreenWay Network), Morell Westermann (světový rekordér v letech elektrickými letadly), Andy Taylor (Greentech), Katarzyna Drgas (Solaris Bus & Coach) aj.

Na akci aktivně participovalo sedm českých společností, VŠB  – Technická univerzita Ostrava a Asociace elektromobilového průmyslu ČR, kterou zastupoval předseda Jaromír Marušinec spolu s podpředsedou Milanem Rajchlem. Během plenární části se publiku kromě asociace podrobněji představily také společnosti REDAMP SECURITY s.r.o., která poskytuje služby v oblasti kybernetické bezpečnosti a zaměřuje se i na oblast bezpečnostních rizik v elektromobilitě; ekolo.cz s.r.o., zabývající se výrobou elektrokol a nabíjecích stanic pro elektrokola, a rovněž výrobce kabrioletů, roadsterů a elektromobilů Kaipan s.r.o. Společnost Kaipan představil docent Bohumil Horák z Katedry kybernetiky a biomedicínského inženýrství na Fakultě elektrotechniky a informatiky v rámci VŠB – Technické univerzity Ostrava. Zaměřil se zejména na prezentaci elektrického modelu KAIPAN415, který je výsledkem dlouholeté spolupráce mezi VŠB-TU Ostrava a českým výrobcem při vývoji elektromobilů. Prototyp elektrického vozidla v atraktivní zelené barvě o hmotnosti 350 kg měli možnost účastníci sympózia nejen vidět, ale i vyzkoušet. Příspěvek docenta Horáka byl obohacen také o odbornou přednášku s názvem „Historické milníky elektromobility“, během níž chronologicky představil zásadní momenty a průlomové technologie v elektromobilovém průmyslu. Přitom nezapomněl zmínit významné české výrobce v oblasti automobilového průmyslu, jako jsou např. Škoda Auto,  SOR Libchavy, EKOVA či UNEX, a jejich konkrétní výrobky. Přítomné hosty dále seznámil s projekty VŠB-TU Ostrava v oblasti elektromobility, např. veřejné nabíjecí stanice pro elektromobily či chytrou nabíjecí stanici integrovanou do veřejného osvětlení. 

Sympózia se osobně zúčastnily rovněž české společnosti NERVO Holding SE (budování nabíjecích EV stanic), BatteryX SE (výzkum a vývoj baterií pro elektrická vozidla) a Green Victory Capital (investiční projekty v oblasti OZE, elektromobility a životního prostředí). Společnost Škoda Auto ve spolupráci s místním importérem na akci prezentovala svůj nejnovější elektrický SUV ENYAQ iV.  

Účast českých společností na 8. Sympóziu Emobility proběhla v rámci projektů na podporu ekonomické diplomacie Ministerstva zahraničních věcí ČR a Ministerstva průmyslu a obchodu ČR. https://www.mzv.cz/ljubljana/cz/vzajemne_vztahy_obchod_a_ekonomika/ceske_spolecnosti_se_predstavily_na.html #auta #události #lidé #příroda

Období

Statistiky

  • 13 fotek
  • 0 se líbí

Kategorie a štítky

Nastavení

Nahlásit album
Slevy 25 % platí na všechny dárky z fotek. Vytvořte si z vašich fotek snadno fotoknihu, plakát, fotky na zeď a další fotoprodukty. Sleva platí po zadání kódu: Vajicka
S kódem: Vajicka Akce platí do 14. 4. 2024
Zjistit více

Vytvořte si fotodárky

Z alb a fotek na Rajčeti nebo i z disku počítače si můžete snadno a rychle vytvořit různé fotodárky pro sebe nebo své přátele.

Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu
Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
8. Sympózium Emobility, Lublaň, Slovinsko, středa až pátek 15. - 17. září 2021
Komentáře Přidat