2019 08 24 Soutěž - Miřertice, Chmelná BNL

Název

Popis

- V sobotu 24. srpna 2019 se v Miřeticích v tamním sportovním areálu konal II. ročník soutěže O pohár obcí Chmelná a Miřetice, která byla posledním 10. kolem XI. ročníku seriálu Benešovské hasičské ligy 2019. Tato soutěž se konala díky tomu, že se SDH Zdislavice v roce 2018 rozhodnul po deseti letech opustit okruh pořadatelů BNL a tehdy zrušil svou plánovanou soutěž. Proto se dva sousedící sbory SDH Chmelná a SDH Miřetice po loňském úspěchu, kdy chmelenskomiřetická soutěž byla vyhlášená jako „Nejlepší soutěž BNL ročníku 2018", opět chopily pořadatelství, a tímto jedna soutěž zařazená do BNL byla i ve zdislavickém okrsku.
Všechny soutěžící a návštěvníky znovu po roce přivítalo výborně vybavené sportoviště s dokonalým zázemím v příjemném prostředí za vsí obklopené loukou a lesíkem. Dráha byla ještě ráno před soutěží nakrátko posekána a vyznačená široká, aby všichni dobře viděli a nezakrývali si navzájem výhled. Také pro diváky bylo připraveno na vyvýšené mezi za základnou místo s lavičkami s dokonalým výhledem na dráhu.
Po deváté hodině se postupně začali sjíždět soutěžící, kterých nakonec přijelo 20 družstev mužů a 15 družstev žen. Po nástupu a doladění časomíry soutěž začala. Pořádající družstvo Chmelná muži šli na start pátí a zadařilo se. Navzdory tomu, že chmelenští hasiči netrénovali, byl dosažený čas 17:94 vteřiny jejich nejrychlejším v této sezóně. Voda šla ze stříkačky, i přes spadlou savici před čerpadlem, krátce po osmé vteřině a orientačně naměřený výstřik byl 16:70 vteřiny. V celkovém pořadí tak skončili na 4. místě. Před soutěží byl tým chmelenských mužů v celkovém hodnocení BNL průběžně na 9. místě. Teoreticky se mohl po této soutěži umístit nejlépe na 7. příčce a nejhůře mohli být 12. Naštěstí se povedlo předvést skvělý výkon a i díky troše štěstí a náhodě se optimistické teoretické předpoklady naplnily a Chmelná ve výsledném pořadí seriálu BNL 2019 skončila celkově na 7. místě.
V základním kole kategorie mužů zvítězila Špona Chářovice, kde na rozdělovači běhá ze Chmelné Tomáš. Ti si v závěrečném rozstřelu s časem 14:22 vteřiny na 2 „B” zaběhli i pro sud piva za první místo. V kategorii PS 12 bez úprav soutěžily tři týmy. První místo obsadil předem jistý vítěz BNL 2019 v PS 12 bez úprav Rennotor Dalovy, druhé byly Miřetice A a výsledkovou tabulku uzavíraly Miřetice B.
Na poslední soutěži zařazené do seriálu Benešovské hasičské ligy tradičně běhají i družstva složená z výběru jednotlivců z různých týmů, takzvané All Stars, do kterého se také na rozdělovač v mužích, tak jako v roce 2016, 2017 a 2018, dostal Tomáš. Po základním kole mužské kategorie předvedl tento hvězdný tým druhý nejrychlejší útok sobotního odpoledne s časem 16:93 vteřiny na 3 „B”.
Po krátké přestávce na přestavění dráhy na 2 hadice „B” a občerstvení rozhodčích nastoupily na závodiště ženy, které také předvedly skvělé výkony a byly pěknou podívanou pro mužskou část publika. V základní části žen si na dráze překvapivě nejrychleji vedly ženy ze Zdislavic a jejich čas 16:87 vteřiny nikdo nepřekonal. Bylo to pro ně jistě nečekané, velice povzbuzující a zasloužené vítězství, protože po celou sezónu se potýkaly s neúspěchy a špatnými výsledky. S neupravenou PS 12 si pro první místo přijely ženy z Hulic (24:23), které za sebou nechaly hasičky z Kuňovic (27:51).
Po posledním útoku základního kola této kategorie přišel také na řadu All Stars tým holek. Do tohoto týmu se, tak jako v roce 2017 a 2018, dostala na proud Barbora soutěžící za chlumské ženy. Tento hvězdný tým předvedl očekávaně nejrychlejší útok žen 16:67 vteřiny. Byl to i nejrychlejší ženský útok této sezóny, protože se žádnému týmu nepovedlo dostat pod 17 vteřin.
Po přestávce následoval závěrečný nástup a vyhlášení výsledků 99. soutěže pořádané v rámci Benešovské hasičské ligy. Soutěž byla vyhodnocena, rozdány poháry, věcné ceny a originální diplomy, na kterých byla barevná silueta chmelenského závodníka s rozdělovačem. Při vyhlašování hlavní mužské kategorie byla na obsazení stupňů vítězů vyzvána neobvykle hned čtyři družstva: první Špona Chářovice, druzí Daměnice, třetí Ctiboř a jako čtvrtí hasiči ze Chmelné, kteří si operativně přímo při nastupování stupně rozšířili o čtvrtou pozici. Ke konci závěrečných projevů bylo ještě připomenuto, že v následující sezóně bude hned první soutěž zařazená do seriálu BNL jubilejní 100. v pořadí, ale ještě se neví kde a kdy. Úplně na samotný závěr vyhlašování dostal medaili i moderátor nejen hasičských soutěží BNL, ale i pohárovek a dalších hasičských akcí, Jirka Černík, který byl také odměněn dlouhotrvajícím potleskem. Po skončení oficiální části i on okusil na vlastní kůži, co prožívají závodníci při vhození do kádě s vodou.
Na závěr dne a večer byla pro všechny připravena v přilehlé hale kulturní akce s reprodukovanou hudbou, na které zůstali pořadatelé a několik soutěžních týmů. Někteří z nich tam i nocovali.
Do zajišťování průběhu soutěže se zapojila značná část občanů z obou vesnic, další se přišli podívat a fandit svým týmům. Pro některé diváky to byl nevšední zážitek, protože podobnou soutěž na takové úrovni ještě neviděli a pochvalovali si nejen jedinečnou atmosféru, rychlý průběh, ale i pěkné výkony soutěžících, moderování celé akce a bohatě vybavené stánky s výborným občerstvením.
Celý soutěžní den proběhl úspěšně, počasí bylo pěkně letní a nepršelo. Doufáme, že se tak jako v minulém roce pořadatelům podařilo připravit pěknou soutěž a vše proběhlo bez problémů.
Poslední závěrečná kola seriálů Benešovské hasičské ligy se několik let konala ve Všechlapech, které byly do roku 2018 tradičními pořadateli soutěží všech kol BNL od jejího počátku. Do roku 2018 se také všechlapská družstva žen i mužů pravidelně zúčastňovala všech soutěží ligy všech ročníků. Ženy z Všechlap byly poslední ženský tým, který měl na BNL 100% účast a zúčastnil se všech 89 soutěží zařazených do Benešovské hasičské ligy všech deseti ročníků včetně úvodního nultého. V tomto roce však ukončili veškerou činnost v rámci ligy a nezúčastnili se ani jedné soutěže BNL 2019.
Na této soutěži v Miřeticích pořádané společně sbory dobrovolných hasičů Chmelné a Miřetic chmelenští muži obsadili v celkovém pořadí 4. místo a v hodnocení seriálu Benešovské hasičské ligy získali 13 bodů. Dohromady se 6 body z Drahňovic, 7 body z Křivsoudova, 6 body z Daměnic, žádným bodem z Louňovic pod Blaníkem, 6 body z Makova, 6 body z Chářovic, 2 body z Malovic, 11 body z Načeradce a 10 body z Jankova má SDH Chmelná muži 67 bodů a v konečném pořadí Benešovské ligy 7. místo z 18-ti družstev, která absolvovala alespoň pět předepsaných soutěží z deseti zařazených do Benešovské ligy. Soutěží seriálu Benešovské hasičské ligy v požárním útoku se minimálně jednou zúčastnilo celkem 36 týmů mužů, 20 týmů žen a v kategorii PS 12 bez úprav 7 družstev mužů a 4 družstva žen.