Leguánci a západ slunce nad kaňony - 16.9.2017 (Dead Horse Point, Utah, USA)

Název

Leguánci a západ slunce nad kaňony - 16.9.2017 (Dead Horse Point, Utah, USA)

Popis

Dead Horse State Park v Utahu nabízí celou řadu úchvatných výhledů do okolní krajiny, především na kaňon řeky Colorado a směrem do národního parku Canyonlands. Rozloha parku činí 2170 hektaru pouštních oblastí v nadmořské výšce 1800 metrů. Divoké koně obývali severoamerický kontinent přes 50 milionů let - během poslední doby ledové však vymizeli a vrátili se sem až v 16. století díky španělským objevitelům. O tři sta let později se dostáváme ke vzniku názvu tohoto místa. Své jméno park dostal dle jedné legendy z 19. století, kdy se na vrcholcích stolových hor proháněla stáda divokých koní. Kovbojové využili tento skalnatý mys jako přirozenou ohradu. Nahnali divoké mustangy až na konec skal a v nejužším místě, které má necelých třicet metrů, ji přehradili. Kovbojové si vybrali nejlepší koně a zbytek z neznámého důvodu nechali zahrazený a bez vody zemřít s výhledem na nedalekou řeku Colorado... Podobnou praktiku využívali kovbojové opakovaně, nikdy však ne s takto smutným a nelogickým koncem. Na tomto místě už divoké koně nepotkáme, v jiných částech Utahu, Nevady, Arizony a Colorada je stále můžeme potkat. Symbol divokosti a nespoutanosti.

Aridní pouštní pískovcová krajina Utahu a Arizony si vyvinula zajímavou živou vrstvu na povrchu. Na první pohled vypadá jako špinavý olepený písek. Odporně se nazývají kryptobiotické půdní krusty. Kvůli nim všude vidíte cedule se zákazy vstupu mimo značené cesty a skály. Proč? Jde o centimetr až dva silnou svrchní vrstvu písku prorostlou až dvěma sty druhy řas, sinic, hub a dalších mikroorganismů poslepované dohromady slizovými pochvami sinic obsahující navíc tmavé barvivo scytonemin chránící organismy před působením UV záření. Ač vypadají nezajímavě, jejich stáří je místy srovnatelné se stářím okolních prastarých jalovců, tedy na stovky let! Jde o velmi křehký ekosystém který se po poškození na své původní místo vrací až půl století. Na rozdíl od stromů se totiž dají zničit v suchém stavu pouhopouhým šlápnutím... Význam však mají dalekosáhlý - zadržují vodu a chrání povrch před erozí a obohacují půdu o dusík, uhlík a další živiny. Jsou tak důležité pro život lišejníků, mechů a mnohdy i vyšších rostlin.Za kryptobiologickými půdními krustami však nemusíme jezdit do pouštních oblastí Ameriky (zde dosahují až 70 % pokryvnosti), vyskytují se také na obnažených půdách středozemních lesů, alpínské a tundrové vegetace či ve stepích a výsypkách - a to dokonce i u nás, v České Republice. Na "krustíky" jak jsme je pojmenovali, uvidíte na fotkách v pozdějším albu. V návštěvnickém centru mají totiž hezké kreslené obrázky přibližující tento fenomén dětem - maskotem je Crypto, protector of the deset (Crypto, ochránce pouště).

Období

Statistiky

  • 44 fotek
  • 14 se líbí

Fototechnika

Ricoh K-3

Nastavení

Nahlásit album
Slevy 25 % platí na všechny dárky z fotek. Vytvořte si z vašich fotek snadno fotoknihu, plakát, fotky na zeď a další fotoprodukty. Sleva platí po zadání kódu: Vajicka
S kódem: Vajicka Akce platí do 14. 4. 2024
Zjistit více

Vytvořte si fotodárky

Z alb a fotek na Rajčeti nebo i z disku počítače si můžete snadno a rychle vytvořit různé fotodárky pro sebe nebo své přátele.

Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu
Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
Leguánci a západ slunce nad kaňony - 16.9.2017 (Dead Horse Point, Utah, USA)
Komentáře Přidat