V Jablonném v Podještědí archeologický výzkum odhalil nové památky k jeho historii

Název

V Jablonném v Podještědí archeologický výzkum odhalil nové památky k jeho historii

Popis

Archeologický výzkum ve městě Jablonném v Podještědí probíhal od konce září do konce listopadu roku 2017 a to v součinnosti s probíhající rekonstrukcí silnice II/270. Jednalo se zatím pouze o malý zlomek předpokládaného objemu prací, neboť podstatná část archeologické záchranné činnosti, stejně tak jako stavební je plánována na většinu roku 2018. Finančně se na výzkumu podíleli Liberecký kraj a Severočeská vodárenská společnost, a.s., každý cca 0,5 mil. Kč. Další práce budou zahájeny v okamžiku příznivých klimatických podmínek na jaře.

Největší objem prací probíhal v ulici Zdislavy z Lemberka, kde se stavebníci místo plánovaného mělkého založení silnice dostali kvůli nízké kvalitě podloží až 1,5 metru pod původní povrch. Zde byly výzkumem odhaleny fragmenty původního dláždění starých cest v blízkosti loveckého zámečku Pachtů z Rájova. Nejstarší fázi odhadujeme na 17. století. Mezi kameny nejmladší cesty, když pomineme tu asfaltovou, se našla mince z napoleonského období. Na téže ulici byl objeven i několik desítek metrů dlouhý důmyslně poskládaný pískovcový trativod. Bez těchto starých inženýrských sítí (přiváděli vodu do kašen a naopak odváděli odpad) by jakékoliv větší město mohlo v minulosti stěží fungovat. Na křížení ulice Dlouhé a Zdislavy z Lemberka byly objeveny kamenné základy stavby minimálně barokního stáří, které zanikly před zákresem do map stabilního katastru.

Na náměstí Míru bylo dokumentováno několik menších sond v místech stavebních prací a v každé z nich byly objeveny mimořádně významné nálezy. Jednak se jedná o část dobře zachovalého dřevěného vodovodního potrubí, které zhruba před půl tisíciletím přivádělo vodu do centra města. A dále byl odkryt a vypreparován roh základů dřevěné stavby, která stála v minulosti v ploše náměstí, tedy mimo vyměřenou čelní linii domů. I když dřevo je značně poškozeno a nebude vhodné k datování, byl v základech této stavby nalezen soubor keramiky ze zánikového horizontu datovatelného do 14. století. Stavba tedy patřila k nejstarším stavbám v Jablonném vůbec.

V další etapě se výzkum v roce 2018 zaměří na městské hradby a plochu náměstí, kde byly georadarem pod povrchem zachyceny velmi zajímavé anomálie.

Období

Statistiky

  • 19 fotek
  • 0 se líbí

Nastavení

Nahlásit album
Sleva 20 % platí na všechny dárky z fotek. Fotoknihy, fotky různých velikostí, kalendáře, plakýty a další dárky vytvoříte snadnoa rychle. Nezapomeňte v košíku zadat kód: PapaZimo pro získání slevy.
S kódem: PapaZimo Akce platí do 22. 3. 2024
Získat slevu
Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu
Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
V Jablonném v Podještědí archeologický výzkum odhalil nové památky k jeho historii
Komentáře Přidat