2016 07 23 Soutěž - Miřetice

Název

Popis

- V sobotu 23. července 2016 se soutěžní družstva SDH Chmelná se v Miřeticích zúčastnil soutěže o Pohár starosty obce konanou u příležitosti 105. výročí založení tamního sboru. Soutěžilo celkem 25 družstev, 14 mužů na široké hadice a 3 B, 11 družstev žen a 3 družstva s PS 8 na dvě hadice B.
Po zahajovacím nástupu soutěž začala mužskou kategorií. Chmelenští hasiči šli na start třetí. Na několik posledních soutěží je problém díky různým prázdninovým akcím s obsazením pozic, proto muselo být družstvo chmelenských hasičů opět doplněno. Na rozdělovač šel borec ze Ctiboře a na pravý proud byl povolán Vláďa Filip ml. ze Sedmpán. Na tuto soutěž se v předchozích dnech vůbec netrénovalo, akorát se pro kategorii PS 8 zkusilo montování koše „zespoda“. Požární útok byl rozeběhnut výborně, na základně šlo vše hladce, voda byla v mašině brzy, béčkové hadice roztaženy, rozdělovač byl v pohodě, proudaři doběhli k terčům na dostatečnou vzdálenost a výstřik byl 17:36 s., nejrychlejší na této soutěži. Časomíra se zastavila na čase 19:13 vteřiny. Dosažený čas byl novým osobním rekordem družstva mužů ze Chmelné, kdy tímto pokořili rok starý dosud nejrychlejší čas na široké hadice a 3B z Rataj, který byl 19:32 vteřiny. Průběžně to bylo první místo do doby, než nastoupilo předposlední družstvo v této kategorii Zdislavice A. To dosáhlo výsledného času 18:27s. a Chmelnou posunulo na celkovou druhou příčku. Výstřik ale měli o 3 setiny vteřiny pomalejší se strojem, který má o 500 ccm větší obsah motoru než chmelenská stříkačka (1600). Tato šestnáctistovka ale opět za sebou nechala několik dalších týmů se silnějšími stroji.
Po technické přestávce na přestavění dráhy a terčů pro dvě hadice B začala soutěž v kategorii žen. Chmelenské holky také netrénovaly, ale zato šli téměř ve stejné sestavě, jako na několika posledních soutěžích kde se jim velice dařilo. Vypůjčili si pouze závodnici Anetu Karasovou ze Zdislavic na rozdělovač. Děvčata také předvedla pěkný výkon, vše bylo na jistotu, výstřik z první proudnice byl 19:78 vteřiny a konečný čas po zasažení terčů 22:90 vteřiny znamenal v celkovém pořadí 2. místo za Zdislavicemi. Za ně šli i dvě chmelenské závodnice a tak bylo jejich prvenství částečně i vítězstvím chmelenských děvčat.
Dráha na dvě hadice B se také využila pro kategorii PS 8. Do té se přihlásili pouze tři sbory a to ještě Miřetice měli svůj stroj porouchaný a tak šli s chmelenskou osmičkou. První šli na start hasiči z Bílkovic. Ti zaběhli čas 30:89 vteřiny, po nich nastoupil k pokusu smíšený tým SDH Chmelná. Pro tuto disciplínu byla trochu pozměněná sestava, protože se s osmičkou koš nasazuje zespoda, šel koš Tomáš Martínek ml., který má s tímto stylem již zkušenosti a na rozdělovač šel z koše Lukáš Kučera. Základní sestavu mužského týmu doplnila na proudu Bára Martínková. Přípravu na platě provázela skladba Svaz českých bohémů od kapely Wohnout, která příznačně vystihla náročnost předchozího večera třech členů týmu, na které tu noc dolehla společenská únava (-: Po odstartování šlo vše jako po drátkách. Koš sednul perfektně, voda byla nabrána rychle, strojník musel plánovaně počkat s nasazováním savice, aby odvzdušnil čerpadlo, protože to konstrukčně u osmičky kohoutem nejde, béčka byly našponovány nadoraz, rozdělovač na svém místě a proudař s proudařkou byly u čáry.
Orientační výstřik zaznamenal časoměřič ve 22:88 vteřině a zasažení terčů nastalo za více jak vteřinu, kdy se časomíra zastavila na čase 24:98 vteřiny. Byl to vynikající výkon, který moderátor soutěže Jiří Černík okomentoval tím, že za jeho dlouhou soutěžní a komentátorskou kariéru takto rychlý útok s osmičkou neviděl. Byl to tedy výborný výsledek, který zaslouženě znamenal první místo. Poslední startující tým, Miřetice, dosáhli s tím samým strojem o 4 vteřiny horší čas (28:82 s.).
Soutěž byla tradičně zakončena nástupem a vyhlášením výsledků. Do Chmelné tedy putovala dvě druhá místa v mužské a ženské kategorii a první místo v PS 8. Úspěch v Miřeticích poznal při návratu soutěžících domů jistě každý, protože příjezd provázela spanilá jízda kolem parku na návsi a oslavný průjezd obcí.