Čína: K hrobce mingského císaře Yung-le a jeho sedmnácti žen

Název

Čína: K hrobce mingského císaře Yung-le a jeho sedmnácti žen

Popis

Poté, co přesunul hlavní město do Pekingu, začal císař Yung-le hledat vhodné místo k vybudování svého posmrtného paláce. Našel ho necelých 50 km severozápadně od Pekingu, v údolí, chráněném ze tří stran okolními kopci. Vzdálenost od hlavního města je tak akorát, aby to potomci neměli na hřbitov daleko a zároveň, aby duše zemřelých byly dostatečně izolovány od lomozu velkoměsta. Během příštích 240 let se tu nechá pochovat dalších 12 mingských císařů, poslední z nich roku 1644.

Přístupová silnice vede dlouhým údolím, které je, v souladu s principy Feng Shui, na severu ukončeno horou Tianshou. Máme v plánu navštívit pouze zlomek zdejšího posvátného území, které se prý rozkládá na ploše 80 km2. Projdeme obřadní budovy, patřící k pohřebnímu paláci a hrobce Čchangling. Asi není náhoda, že zdejší Palác mrtvých je tak trochu zmenšeninou Zakázaného města. Vždyť obě stavby vznikly z popudu téhož císaře. Možná je projektoval tentýž vietnamský eunuch Nguyen? Oproti rušnému Zakázanému městu tu sotva potkáme živou duší. Zato mrtvými dušemi se to tu asi dost hemží. Okolí plné zeleně hezky podtrhuje intimní atmosféru tohoto místa.

Samotné mauzoleum panovníka Yung-le leží na blíže nespecifikovaném místě uvnitř sousední hory Tianshou. Nebylo zatím odkryto z velmi úctyhodného důvodu. Současní čínští archeologové se necítí dostatečně technologicky zdatní, aby si troufli zakonzervovaný prostor otevřít. Čekají na dobu, až budou schopni panovníkovi zabezpečit full service a vlídné zacházení. Pokud by do hrobky pronikl vzduch, znamenalo by to rychlou zkázu. Plánují prostory před otevřením vyplnit inertní atmosférou, která ochrání obsah mauzolea před oxidací. Mementem je nemálo případů, kdy nejenom pohřbené ostatky, ale i ostatní organický materiál jako tkaniny, nátěry, dřevěné součásti podlehly zkáze během několika minut.

Pojďme ale k zakladateli zdejšího Města mrtvých a třetímu panovníkovi dynastie Ming, císaři Yung-le. Byl to velmi schopný a energický muž, jehož hmotný odkaz lze dnes obdivovat na mnoha místech v Číně. Přitom mu osud zpočátku nepřál a neměl se stát císařem. Byl určen pro vojenskou dráhu. Musel si naplnění svých ambicí těžce vybojovat a v rukavičkách to rozhodně nebylo. Rčení, že "když se kácí les, padají třísky" v jeho případě platí na 100%. Odstranil svého předchůdce a vymazal ho z oficiálních dějin. Prohlásil se synem jiné matky, která lépe vyhovovala jeho císařským ambicím. V následné občanské válce tekla krev proudem. Když dobojoval a vyčistil nemilosrdně pole od všech protivníků, začal rozvážně a osvíceně vládnout.

Nastala etapa budování a expanze. Postavil Zakázané město nevídaných rozměrů. Hlavní město přesunul z Nankingu do Pekingu. Obnovil 1200 km dlouhou vnitrozemskou zásobovací vodní cestu, zvanou Velký kanál. Řada zdymadel propojila rozsáhlé území od Shanghaie po Peking. Ustanovil Konfucianismus jako státní normu, podporoval taoismus, buddhismus a další náboženství. Shromáždil 2000 učenců, kteří sepsali do té doby nevídanou encyklopedii. Zavedl státní úřednické zkoušky, pomocí kterých personálně doplňoval výkonný státní aparát. Vybudoval silnou armádu a začal expandovat za Velkou zeď. Čína se za jeho vlády stala hegemonem ohromné oblasti od Koree a Mandžuska na severozápadě, po Vietnam na jihu a Tibet na východě. Tribut mu přiváželi i Chalífové ze střední Asie. Mongolské vládce si ale nepodrobil.

Když tak o tom přemítám, tak si říkám: "Na jednoho chlapa docela kus práce, není liž pravda? "

Období

Statistiky

  • 9 fotek
  • 8 se líbí

Fototechnika

Canon EOS 50D

Nastavení

Nahlásit album
Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu
Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
Čína: K hrobce mingského císaře Yung-le a jeho sedmnácti žen
Komentáře Přidat