Turecko 3: Pirátské a otrokářské Side

Název

Turecko 3: Pirátské a otrokářské Side

Popis

Side vzniklo před 2700 lety jako obchodní kolonie řeckého antického města Kyme. Tato informace je podivná, protože k mateřskému městu, které leží nedaleko Smyrny, je to po pobřeží skoro 900 km. Přijde mi to podobně absurdní, jako kdyby Mladá Vožice založila kolonii Užgorod. A tak nebylo divu, že vyslaní kolonisté záhy zapomněli na svou domovinu a splynuli postupně jak fyzicky, tak jazykově, s místním obyvatelstvem chetitského původu. Důkazem je původ názvu Side, který v chetitštině znamenal "granátové jablko". Malé město Kyme přecenilo své síly a nebylo schopno na takovou dálku uplatňovat svůj vliv. Město vzkvétalo a stalo se obchodním a intelektuálním centrem středomořské Pamfýlie. Blahobyt trval až do počátku 1. století BCE, kdy se města zmocnili piráti a přeměnili ho na svou námořní a otrokářskou základnu. Obchod s otroky byl vždy doménou ostrých hochů, kteří si do svých věcí nechají jen zřídka mluvit. Začali mačkat blahodárný nektar granátového jablka, co to šlo.
Jistý pergamonský král, který si nevěděl rady, jak uchopit a vyřešit zdejší situaci, to vzal z opačného konce. Založil nedalekou Antályi, jako obchodního i vojenského rivala pirátskému Side, což mělo pro Side později dalekosáhlé následky. V kraji dlouhá léta panoval neklid, který neprospíval obchodu ani městu samotnému. Až v roce 67 BCE římský vojevůdce Pompeius porazil piráty a nastolil na celém jižním pobřeží Anatolie klid a pořádek. Po létech mafiánské pirátské anarchie se konečně dostavila prosperita, která trvala až do začátku 4. století. Římané dohlíželi na běh věcí veřejných, ponechali ve městě trh s otroky, ale částečnou nezávislost si město přesto zachovalo. Většina současného Side je právě z tohoto římského období prosperity. Ve čtvrtém století se začaly stupňovat útoky kmenů ze severu a Side začalo tím pádem upadat, éra prosperity skončila..
V následujících dvou stoletích ještě došlo k částečnému vzestupu, když se sem přestěhovalo byzantské biskupství.
V 6. století ale celé jižní pobřeží zahalil mohamedánský mrak. Když se k tomu ještě přidalo ničivé zemětřesení, v důsledku kterého vyschly některé důležité studně, tak nezbývalo dost sil na uchování života ve městě.
Ještě jeden pokus o návrat bývalé slávy byl na sklonku byzantského panování v 11. a 12. století. Město tehdy obydlela židovská komunita, ale i tento poslední marný pokus skončil opětovným vyplněním města krvelačnými Mohamedány. Sysifovské úsilí nenašlo další pokračovatele a většina populace se přestěhovala do Antalye.
Side zavál na mnoho století prach, než ho znovu objevili moderní lidé. Nejdříve archeologové, před pár lety koupáci a letos v prosinci také naše drobná cestovatelská povětšinou jihočeská, ale z jedné čtvrtiny také pražská, skupinka.

Období

Statistiky

  • 34 fotek
  • 15 se líbí

Fototechnika

Canon EOS 50D

Nastavení

Nahlásit album
Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu
Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
Turecko 3: Pirátské a otrokářské Side
Komentáře Přidat