London, Greenwich, Eurotunel

Název

London, Greenwich, Eurotunel

Popis

Greenwichskou observatoř jsme z časových důvodů nestihli navštívit, tak je vyfocena jen z dálky, tak sem zkopíruji alespoň popis, čím je zajímavá ...

Královská greenwichská observatoř (anglicky původně Royal Greenwich Observatory) byla zřízena roku 1675 králem Karlem II. V té době byl také zřízen úřad královského astronoma, aby řídil práci observatoře a podporu navigace. Nachází se na kopci v Greenwich Parku v londýnském obvodu Greenwich.

Flamsteed House, původní část observatoře byl navržen sirem Christopherem Wrenem a byl první účelovou stavbou pro určenou pro vědecký výzkum v Velké Británii. Byl určen pro astronomický vědecký výzkum vedený Johnem Flamsteedem a později se stal i sídlem přesného měření času a Námořního úřadu Jejího Veličenstva.

Britští astronomové používali observatoř pro svá měření dlouhou dobu. Budovou vedly čtyři poledníky. Základem pro měření zeměpisné polohy byl nultý poledník ustanovený roku 1851 a přijatý na mezinárodní konferenci roku 1884. Původně byla jeho poloha vyznačena na dvoře observatoře mosazným páskem, později nahrazen páskem z nerezové oceli a od 16. prosince 1999 silným zeleným laserovým paprskem osvětlujícím londýnské noční nebe.

Greenwichský hlavní čas (Greenwich Mean Time) byl jedno období založen na měření času v této observatoři. Později byl nahrazen Coordinated Universal Time. Pohyb časového balónu (time ball – viz obrázek) každodenně označuje přesný čas jedné hodiny odpolední – tento mechanismus instaloval roku 1833 královský astronom John Pond.

V současné době se v budově nachází muzeum astronomických a navigačních přístrojů, mezi jinými ceněný chronometr Johna Harrisona.

Album končí fotkami z Eurotunelu, za sebe - příště raději trajektem a to klaustrofóbií netrpím ... :)

UTC (anglicky Coordinated Universal Time, francouzsky Temps Universel Coordonné; koordinovaný světový čas) je základem systému občanského času, jednotlivá časová pásma jsou definována svými odchylkami od UTC. UTC je jako základ systému měření času nástupcem GMT (Greenwich Mean Time – greenwichský střední čas) a v neformálním vyjadřování je s ním někdy zaměňován. Na rozdíl od GMT, který udává čas platný v časovém pásmu základního poledníku, který je založen na rotaci Země, je UTC založen na atomových hodinách, tzn. je na rotaci Země nezávislý (pominou-li se vlivy dilatace času). Z hlediska relativity se jedná o souřadnicový čas, protože je odvozen od času TAI. Mezinárodní atomový čas (TAI, temps atomique international) je souřadnicový čas definovaný pomocí atomových hodin. Údaje z více než 200 atomových hodin relativisticky přepočítává z vlastního času hodin na rotující geoid a (od 1. 1. 1977) také na střední hladinu moře (kvůli započtení gravitační dilatace času), vzájemně porovnává a středuje. Jeho plynutí tak není závislé ani na periodě rotace Země ani na výšce umístění atomových hodin, jako u lokálního měření atomového času. Tento čas představuje v současné době nejpřesnější dosažitelnou časovou stupnici.

Rozdíl mezi TAI a UTC se stále mění a doposud zvětšuje. Změna probíhá skokem. V roce 2009 byl rozdíl přesně 34 sekundy, od 30.6.2012 již 35 sekund, na konci června 2014 je stále 35 s. Rozdíl, anglicky zvaný leap seconds - přestupné sekundy, je způsoben vkládáním přestupných sekund pro korekci UTC. Hodnoty rozdílu a jeho historii lze nalézt v BIPM na zvláštní stránce věnované aktuální hodntě přestupných sekund, odkud je přebírá např. NIST do dokumentu NIST Time Scale Data Archive. Archiv je aktualizován měsíčně.

Období

Statistiky

  • 169 fotek
  • 4 videa
  • 0 se líbí

Nastavení

Nahlásit album
Slevy 25 % platí na všechny dárky z fotek. Vytvořte si z vašich fotek snadno fotoknihu, plakát, fotky na zeď a další fotoprodukty. Sleva platí po zadání kódu: Vajicka
S kódem: Vajicka Akce platí do 14. 4. 2024
Zjistit více

Vytvořte si fotodárky

Z alb a fotek na Rajčeti nebo i z disku počítače si můžete snadno a rychle vytvořit různé fotodárky pro sebe nebo své přátele.

Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu
Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
London, Greenwich, Eurotunel
Komentáře Přidat